Nepromokavé oblečení: Jak vybrat a pečovat o voděodolné kousky?

Outdoorové aktivity a sporty nás často lákají ven i přes nepřízeň počasí. V nížinách se v zimě jen málokdy dočkáme krajiny zasypané sněhem, a tak často vyrážíme na procházky nebo túry spíš v dešti. Základní nepromokavé kousky by tak neměly chybět v žádném šatníku. A tam, kde je sněhu dostatek využijete voděodolné oblečení o to víc – ať už na běžkách, sjezdovce nebo při bruslení. Jak si nepromokavé oblečení správně vybrat a zachovat jeho funkčnost správnou péčí co nejdéle? To si řekneme v dnešním článku.

Typy voděodolného oblečení

Voděodolná bunda

Základem šatníku každého z nás by měla být kvalitní nepromokavá bunda. V batohu takovou bundu oceníte na několikatýdenním treku v horách i na výletě s rodinou v Česku. Při výběru bundy je důležité myslet na to, v jakých podmínkách a při jaké zátěži budete bundu používat. 

Základní vlastností voděodolných bund je stupeň nepromokavosti. Nepromokavost se měří většinou tak, že se vodou vytváří tlak na povrch tkaniny a následně se měří, při které hodnotě začne voda prosakovat skrz. Představte si vysoký válec, který je postavený na tkaninu a postupně se do něj přidává voda. V momentě, kdy do tkaniny pod tlakem voda prosákne, změří se výška vody. Tato hodnota pak představuje tzv. vodní sloupec. Za nepromokavou považujeme bundu s vodním sloupcem nad 1500 mm. Taková bunda ale vydrží pouze nápor lehkého deště. 

Nepromokavost bundy se nejčastěji zajišťuje dvě způsoby – membránou nebo zástěrem. 

Membrány jsou tím nejčastějším, a i nejlepším způsobem, jak nepromokavost bundy zajistit. Při tomto způsobu se na vnitřní stranu tkaniny bundy laminuje tenký povlak (membrána), který zajišťuje, že voda neproniká skrz tkaninu dovnitř.

U zástěru se na vnitřní i vnější stranu tkaniny bundy nanáší tekutá, většinou polyuretanová, vrstva. Čím je tloušťka nátěru vyšší, tím vyšší je nepromokavost bundy. Zároveň se tak ale snižuje prodyšnost, proto se tento způsob využívá u méně funkčních a levných variant bund.

Při nákupu bundy je třeba zvážit i tyto vlastnosti:

  • střih,
  • přítomnost kapuce,
  • hmotnost bundy,
  • složitelnost bundy.
     

Výběr se vždy odvíjí od toho, v jakých podmínkách plánujete bundu nosit. Nebojte se proto obrátit na personál konkrétního obchodu – skvěle vám poradí třeba v prodejně SPORTISIMO (patro -2), Sport Vision (patro -2), The North Face (patro -1) nebo Columbia (patro -1)

Voděodolné kalhoty

Voděodolné kalhoty jsou důležitým kouskem pro všechny nadšence, kteří milují turistiku, horolezectví nebo jakýkoliv jiný sport, u kterého vás může zastihnout déšť. Častou volbou pro rekreační aktivity a lehkou turistiku jsou tzv. ultralehké převlékací kalhoty. Ty jednoduše hodíte do batohu a jakmile začne pršet, přetáhnete je přes původní. Důležité je, aby měly dole stahovací gumu, která brání tomu, aby se voda dostala skrze nohavice na kůži. 

Důležité je vybírat kalhoty, které nejsou jen voděodolné, ale také prodyšné, aby se zabránilo nepříjemnému přehřátí a pocení. I proto jsou převlékací kalhoty ideální volbou – pokud byste si nepromokavé kalhoty oblékli rovnou, v jarních a letních měsících vám díky voděodolným úpravám materiálů začne brzy být horko. 

Voděodolné rukavice

Když venku prší nebo sněží, ochrana rukou je stejně důležitá jako ochrana celého těla. Voděodolné rukavice chrání před vlhkostí a zároveň udržují ruce v teple. Některé modely jsou vybavené technologiemi, které zajišťují vysokou prodyšnost a zároveň udržují pokožku suchou. Pro zimní sporty jsou obzvlášť důležité rukavice s izolační vrstvou, které nejen odpuzují vodu, ale i udržují teplo.

Gore-Tex technologie: Král mezi voděodolnými materiály

Gore-Tex je synonymem pro vysoce kvalitní voděodolné a prodyšné materiály. Tato technologie funguje na principu mikroskopických pórů, které jsou dostatečně malé na to, aby zabránily průniku vody, ale zároveň dostatečně velké, aby umožnily únik potu z těla. V praxi to znamená, že membrána z expandovaného polytetrafluorethylenu (ePTFE) má více než 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční. Tento materiál se používá na výrobu bund, kalhot, rukavic a dalších produktů, které vyžadují maximální schopnost ochrany proti povětrnostním vlivům. Kromě voděodolnosti se vyznačují také, větruodolností a prodyšností. 

 

Výběr voděodolného oblečení na lyže

K rozpoznání kvalitního lyžařského oblečení je potřeba znalost několika kritérií. Vždy zkontrolujte, že má podlepené švy, voděodolné zipy a štítky, na kterých najdete důležité informace.

Před celodenním sněžením vás spolehlivě ochrání především kousky vyrobené z membránových materiálů s ověřenou certifikací – například již zmíněný materiál GORE-TEX. 

Nepromokavost oblečení nejlépe určuje vodní sloupec – jakou hodnotu na lyžování vybrat?

  • 5000 až 10 000 mm pro běžné lyžování
  • 10 000 až 15 000 mm pro lyžování v náročnějších podmínkách
  • 15 000 mm a vyšší pro akční styl jízdy


Podle typu aktivity myslete i na následující faktory:

  • Běžky: kromě voděodolnosti vybírejte oblečení s dobrým odvětráváním a vysokou prodyšností. Hledejte voděodolné zipy a vodní sloupec kolem 10 000 mm – vyšší hodnota by znamenala nižší prodyšnost. 
  • Na sjezdovku: větruvzdorný materiál s vodním sloupcem okolo 15 000 mm je ideální ochranou před sněhem, a zároveň před větrem při častých jízdách lanovkou vysoko nad zemí.
  • Freeride: v náročnějším terénu vybírejte oblečení tak, aby bylo kompatibilní s povinnou výbavou. Bunda by například neměla bránit nasazení lavinového batohu. Proto zvažte všechny faktory a nechte si doporučit oblečení dle konkrétní oblasti a podmínek. 
     

Voděodolné oblečení na turistiku

U oblečení na turistiku nezapomínejte, že kromě dobré nepromokavosti je důležitá i vysoká prodyšnost. Čím více se obecně potíte, tím větší prodyšnost potřebujete. Pak už výběr voděodolného oblečení na turistiku závisí především na podmínkách, ve kterých budete aktivní. 

V Česku a mírném podnebném pásu obecně si vystačíte s vodním sloupcem 5 000–10 000 mm. U turistiky není třeba rozlišovat bundu na léto nebo zimu – jejím úkolem není zahřát, ale poskytnout ochranu před větrem a deštěm. Proto se v chladnějších teplotách chraňte především více vrstvami oblečení a v létě sbalte nepromokavou bundu do batohu.

Zůstaňte v suchu i na cestách

Voděodolné kousky nepatří pouze do výbavy ostřílených turistů a sportovců. I na cestě na odpočinkovou dovolenou v tropickém ráji vás může překvapit nepříjemný déšť a není nic horšího, než promoknout na kost a muset v mokrém oblečení cestovat například autobusem nebo letadlem. 

Nezapomeňte tak do svého kufru nebo batohu přidat lehkou skládací pláštěnku nebo voděodolnou bundu, která má pár gramů, ale zachrání vás i na několik hodin. 

Voděodolné oblečení pro děti

Při výběru nepromokavých kousků pro děti je dobré zvážit i několik dalších faktorů, především co se týká bezpečnosti. I zde je vhodné sáhnout po kvalitních membránových materiálech, například s certifikací Gore–Tex. Tento materiál vyniká i dostatečnou prodyšností, takže se v něm děti příliš nepotí. 

U voděodolného oblečení pro děti je především důležité, aby se v něm mohly snadno hýbat a bylo jim pohodlné. Užitečnými prvky jsou také možnosti stahovacích nohavic různých gumiček, aby jim oblečení při dovádění správně drželo a voda se nedostala tam, kam nemá. 

Vhodné je také vybírat oblečení pestrých barev, které zajistí viditelnost dětí i při nepříznivém počasí, a zvyšuje tak jejich bezpečí n túrách, ale i po cestě z dětského hřiště. 

Vhodné kousky voděodolných bund a kalhot pro děti seženete například od značek Reima, Finkid, Trollkids, Columbia nebo H&M. Mnohé z nich nabízejí oblečení, které je kvalitní, dobře funkční, a i cenově dostupné.

Péče o voděodolné oblečení 

Speciální materiály vyžadují také speciální péči. Jedině tak voděodelné vlastnosti udržíte dlouhodobě a oblečení si nezničíte. Není to žádná věda, stačí když budete dodržovat několik zásad při praní a následné péči.

Jak prát voděodolné oblečení

U praní se samozřejmě vždy držte obsahu štítku, ale než se do samotného praní pustíte, ujistěte se, že je pračka úplně čistá. To zajistíte spuštěním čisticího programu na pračce. Pak před samotným praním zapněte na oblečení všechny běžné i suché zipy. Při praní nepoužívejte žádné změkčovadla, ale použijte speciální prostředek nebo čisté mýdlo. 

Pokud není v návodu uvedeno jinak, sušte oblečení při nižší teplotě.

Jak voděodolnost oživit 

Pokud pozorujete, že schopnost voděodolnosti oblečení slábne, můžete ji obnovit pomocí impregnačních sprejů nebo prostředků, které se aplikují po vyprání. Tyto produkty vytvářejí na tkanině vodoodpudivou vrstvu, která ochranu proti dešti a sněhu dokáže znovu oživit. 

Závěr

Voděodolné kousky užije v šatníku každý z nás. Pokud patříte mezi vášnivé turisty nebo sportovce, vyplatí se investovat do kvalitních membránových materiálů, které jsou nejen nepromokavé, ale i prodyšné. Pokud pobyt v přírodě nijak zvlášť nevyhledáváte, nezapomeňte u sebe mít alespoň lehkou nepromokavou skládací bundu nebo pláštěnku, která vás ochrání před promočením i při toulání městem.

 
 
Zdroj fotografií: https://depositphotos.com/ 
#vsechnastories #zima