Sportovní oblečení na túry: Jak se správně obléknout pro maximální pohodlí a výkon

Ať už patříte mezi milovníky módy, nebo to, co máte na sobě, většinou neřešíte, existují situace, kdy je výběr oblečení opravdu důležitý. Jednou z nich jsou i turistické výlety a pochody. Špatně zvolené oblečení nebo obuv nám totiž může výlet výrazně znepříjemnit – a v krajním případě i ohrozit naši bezpečnost. Pojďme si tedy říct, jak se na túru obléknout správně.

Základní principy vrstvení oblečení na túry

Naše tělo se při horských túrách často potýká s měnícími se podmínkami. Zatímco na začátku trasy může být slunečno a bezvětří, za chvíli nás může přepadnout studený horský vítr nebo prudká přeháňka. Abychom zvládli vliv počasí co nejlépe, je důležité umět správně vrstvit outdoorové oblečení.

První vrstva – funkční prádlo

První vrstva přiléhá přímo k tělu a jejím hlavním úkolem je odvádět pot a udržovat pokožku v suchu. O této vrstvě bychom vlastně ani neměli vědět – měla by být příjemná na dotek, rychle schnout a dokonale sedět.

Při výběru funkčního prádla máme dvě možnosti:

  • Syntetické materiály – skvěle odvádějí pot a rychle schnou. Na druhou stranu ale mohou rychle zatuchnout a za vlhka nepříjemně chladí. Nejvíce se hodí pro krátkodobé aktivity, jako je běh nebo cyklistika.
  • Merino vlna – přírodní alternativa, která je měkká, prodyšná, odvádí vlhkost a i po navlhnutí hřeje. Nechytá pachy, ale schne pomaleji než syntetika. Ideální pro dlouhé túry.

Druhá vrstva – izolační

Úkol druhé vrstvy je jednoduše to, aby nám bylo teplo. Proto volíme oblečení, které dokáže dobře udržovat teplo vyprodukované naším tělem, ale zároveň je dostatečně prodyšné, aby nedocházelo k nadměrnému pocení. Na výběr máme opět lehké umělé tkaniny, které rychle schnou, například oblíbený materiál Technostretch Grid Fleece se vyznačuje skvělou prodyšností.

U přírodních tkanin opět vítězí merino vlna – tentokrát však volíme kousky s větší gramáží nad 200 g/m2. 

Materiály vhodné pro turistické oblečení

Aby oblečení na túry plnilo svou funkci, nejdůležitější je samozřejmě jeho materiál. Například oblíbená bavlna je sice velmi příjemná, ale pro účely funkčního oblečení naprosto nevhodná. Bavlna totiž absorbuje hodně vody, a po navlhnutí ztrácí veškeré izolační schopnosti, takže vůbec nehřeje. 

Vhodnou volbou mohou být syntetické materiály, například polyester. Ten je velmi lehký, odolný a rychleschnoucí. Vyrábí se ale z plastových vláken, proto má jednu velkou nevýhodu – po několika hodinách nošení začne oblečení z polyesteru nepříjemně zapáchat, a navíc se v něm mohou hromadit bakterie, které způsobují podráždění pokožky. Oblečení z polyesteru je tak skvělou volbou pro krátkodobé aktivity, kratší procházky nebo do posilovny. 

Nejlepší volbou je tak merino vlna. Tento materiál totiž ani po namočení neztrácí izolační schopnosti, nelepí se na kůži jako bavlna nebo polyester. Navíc je antimikrobiální, takže se v něm nehromadí bakterie a ani po několik hodinách nošení nezačne nepříjemně zapáchat. Merino je čistě přírodní materiál – jedná se o ovčí vlnu, takže je i mnohem šetrnější k přírodě, protože polyester se vyrábí z ropy a těžko se recykluje.

Oblečení na túry podle ročního období

Správný outfit, který nás na horské túře udrží v bezpečí a pohodlí, je třeba přizpůsobit i dané sezóně.

Jaro

Na jaře určitě oceníme kvalitní nepromokavou bundu s membránou, která spolehlivě ochrání před deštěm i chladem, které jsou ve vyšších horských oblastech v tomto období běžné. Pod bundu volíme funkční termoprádlo vhodné na túry a do batohu přibalíme fleecovou mikinu, která se může hodit hlavně na vrcholu. Nezapomínáme ani na doplňky – čepice, rukavice a šála se mohou stát nepostradatelnými, obzvlášť ve vyšších nadmořských výškách, kde se ještě může držet sníh.

Produkty naleznete v PALLADIU v prodejně Columbia Sportwear (patro -1).

Léto

Letní oblečení na túry by mělo v první řadě dobře odvádět pot a zajistit nám tepelný komfort. Proto saháme po triku z funkčního syntetického materiálu. Bavlněné tričko totiž po pár kilometrech chůze v horku rychle nasákne potem a znepříjemní nám další cestu, zatímco syntetika odvádí vlhkost od těla a udržuje nás v suchu.

Skvělou volbou jsou i trekové kalhoty s odepínacími nohavicemi – díky zipům je snadno přeměníme na šortky podle toho, jak se mění počasí během výstupu. Myslíme také na ochranu před sluníčkem, proto přibalíme kšiltovku, sluneční brýle a kvalitní opalovací krém s SPF faktorem. Do batohu přihodíme ještě nepromokavou softshellovou bundu, kdyby náhodou začalo pršet a můžeme vyrazit!

Podzim

Jak se správně připravit na turistiku během nevyzpytatelného podzimu? Základ by mělo tvořit termoprádlo z merino vlny či funkčních syntetických materiálů. Jako druhá vrstva je ideální fleecová mikina nebo softshellová bunda, která dobře odolá větru. Pro větší tepelný komfort se hodí i vesta nebo lehká zateplená bunda. Rozhodně nezapomínáme na nepromokavou vrchní vrstvu – ideálně hardshellovou bundu – a doplňky jako jsou čepice, rukavice a šála, které nám pomohou zvládnout chladné počasí. I přes to, že nás může celou cestu čekat sluníčko a relativní teplo, nikdy nevíme, kdy nás zastihne příjemný déšť.

Zima

Zimní turistika přináší náročné podmínky – nízké teploty, silný vítr, kluzké stezky, sníh i intenzivní srážky. Proto je důležitá důkladná příprava, včetně správně sbaleného batohu a kvalitního zimního trekového oblečení. Základem je opět teplé, prodyšné termoprádlo. Na něj oblékáme hřejivou střední vrstvu, například fleecovou mikinu, svetr nebo mikinu z merino vlny. Proti větru poslouží softshellová bunda, a proti sněhu a dešti je ideální bunda s membránou – tzv. hardshell.

Zimní trekové kalhoty by měly být větruodolné a pohodlné. V mírnějších podmínkách postačí softshellové, ale při náročnějších výstupech a extrémnějším počasí zvažíme i kalhoty s membránou. K nezbytným doplňkům zimního výstroje patří teplé rukavice – ideálně si přibalíme jeden pár silnějších a jeden tenčích – dále čepice a hřejivý nákrčník, také nejlépe z merino vlny.

Důležité je, aby nás oblečení chránilo před chladem a zároveň nijak neomezovalo v pohybu.

Výběr správné turistické obuvi

Obuv je základ turistova pohodlí – není nic horšího než šlapat několik kilometrů s puchýřem na noze nebo v botách, které nám zkrátka nesedí. Proto máme při výběru trekové obuvi na paměti následující faktory:

  • Na prodejně se poradíme s prodejcem o tom, jaké túry v botách plánujeme absolvovat – především, jaký nás čeká typ terénu.
  • Boty si zkoušíme v tlustší ponožce, aby nás netlačily v zimě.
  • Počítáme s tím, že na delší trase nám otečou chodidla – proto trekovou obuv nakupujeme spíše večer, když už máme za sebou celý den chůze.

Na výběr máme nižší modely obuvi a kotníkovou obuv. Nižší boty jsou podobné teniskám a hodí se hlavně na méně náročnou turistiku. Na náročnější výšlapy volíme kotníkovou obuv, která poskytuje lepší oporu a stabilitu chodidla, takže chrání před vyvrtnutím kotníku. 

Důležité doplňky na turistiku

Oblečení a obuv jsou základ. Pro hladký a bezpečný průběh celé výpravy budeme potřebovat i několik doplňků. I když se tyto věci zdají jako maličkosti, často ovlivní celkový dojem z celé túry. Buďme zodpovědní a nezapomínejme doplňky přizpůsobit konkrétním podmínkám. Co se nám bude hodit?

  • Čepice – v zimě hřejivá, v létě kšiltovka nebo klobouk proti slunci.
  • Rukavice – tenké nebo zateplené, ideálně i náhradní pár.
  • Nákrčník – univerzální pomocník (proti chladu, slunci i větru).
  • Sluneční brýle – ochrana očí před UV zářením, zejména ve vyšších nadmořských výškách.
  • Pláštěnka nebo nepromokavý obal na batoh – počasí se může rychle změnit.
  • Čelovka / svítilna – pro případ, že se výlet protáhne do večera.
  • Trekingové hole – pomáhají šetřit klouby a udržet stabilitu.

Pokud se bavíme o celkové výbavě, myslíme také na základní lékárničku, čelovku, mapu a powerbanku. Tyto maličkosti nám skutečně mohou v krizových situacích vytrhnout pomyslný trn z paty.

Jak si vybrat správnou bundu na túry?

Na túře nás nejvíc nezahřeje láska nebo mládí, ale správně vybraná bunda. Základní dva typy bund, které nás spolehlivě ochrání jsou softshell a hardshell. Hardshellové oblečení můžeme obecně popsat jako vrchní ochranné oblečení, jehož hlavními vlastnostmi jsou nepromokavost, větruodolnost a nízká hmotnost. Kvalitní hardshellová bunda je tak ideální ochranou proti dešti, větru i sněhu. Pokud tedy vyrážíme v období, kdy nám hrozí tyto nepříznivé podmínky, držíme se manuálu, jak nepromokavou bundu vybrat.

Pokud počasí přeje, tak jako záložní ochrana proti větru a mírnému deštíku v teplejším počasí skvěle poslouží bunda z materiálu softshell. Tento materiál se vyznačuje svou elasticitou, vysokou prodyšností a lehkostí. Díky elasticitě a sportovnímu střihu poskytuje volnost pohybu a mnohé ze softshellových bund jsou i vodoodpudivé. S těmito vlastnostmi může softshellová bunda dobře sloužit také jako střední izolační vrstva. 

Batoh na túry a jeho správné sbalení

Batoh je na túře náš nejlepší parťák. Na trhu je nepřeberné množství druhů, značek a velikostí, ze kterých můžeme vybírat. 

Základním parametrem je samozřejmě velikost. Obecně můžeme batohy rozdělit na malé ( do 30 litrů), střední (mezi 30 a 50 litry), velké (většinou mezi 50 až 90 litry) a extrémně velké (nad 90 litrů). Malý batoh skvěle poslouží na jednodenní výlety, při nichž potřebujeme sbalit především svačinu, náhradní oblečení a drobnou elektroniku. Střední batohy se hodí na vícedenní túry nebo speciální aktivity – skialpy, horolezectví apod., kdy je potřeba sbalit i další vybavení. Velké batohy jsou vhodné na několikadenní dobrodružství nebo v případě, kdy balíme spacáky a karimatky pro více členů výpravy. 

Jakmile máme jasno, jaká velikost batohu nám bude vyhovovat, pak je čas myslet především na naše pohodlí. Různým postavám budou sedět jiné modely. Batoh by měl být dostatečně široký, měkce polstrovaný a mít kvalitní ramenní popruhy, které netlačí do krku ani neklouzají z ramen. Důležité jsou i možnosti nastavení popruhů, aby šly přizpůsobit třeba podle toho, kolik vrstev zrovna máme na sobě. Záda by měla mít příjemné kontaktní plochy a samozřejmostí je i pohodlný, nastavitelný hrudní pás. 

Samotné balení batohu se pak odvíjí dle našich aktuálních potřeb. Vždy bychom ale měli myslet na základní pravidla:

  • Těžší věci dáváme blízko zad a do středu batohu – tím se udrží těžiště u těla a batoh nás nebude stahovat dozadu.
  • Lehčí věci dolů a nahoru – spacák, oblečení nebo karimatka patří spíš dolů nebo nahoru, těžké konzervy nebo voda do středu.
  • Věci podle dostupnosti – logicky musíme vzít v potaz to, co budeme potřebovat nejdříve nebo nejvíce často. To je například jídlo, pláštěnka, mapa a čelovka. Nezbytnosti, které chceme mít po ruce, umístíme nahoru nebo do postranních kapes.
  • Vyvažujeme strany, ať nás batoh netáhne na jednu stranu.
  • Využívejme kompresní popruhy – batoh utahujeme tak, aby držel kompaktní tvar.

Oblečení na turistiku pro ženy vs. muže

Turistické oblečení pro muže a ženy se liší hlavně ve střihu, ergonomii a často i ve funkčních detailech. Dámské oblečení bývá uzpůsobeno ženské postavě – má užší pas, širší boky, kratší rukávy i záda, a u bot je přizpůsoben užší tvar chodidla a nižší váha. Ženy také častěji potřebují lepší izolaci kvůli odlišnému vnímání chladu a jako zásadní prvek se přidává sportovní podprsenka, která je součástí správného vrstvení. U batohů se rozdíly promítají do tvaru popruhů, zádového systému i bederního pásu, které lépe sedí ženské anatomii. A zatímco funkčnost zůstává u obou pohlaví podobná, rozdíl bývá i ve stylu a barevném provedení – což ale každý může pojmout po svém. Výběr oblečení by měl být hlavně o pohodlí a dobrém padnutí, bez ohledu na pohlaví.

Nejlepší značky turistického oblečení

Už máte jasno v tom, co je na pohodlnou túru potřeba? Výborně! Je čas vyrazit na nákupy. V Palladiu se na vás těšíme hned v několika prodejnách, kde vám rádi pomůžeme s výběrem turistického oblečení, batohů i obuvi. Svůj styl objevíte v:

  • prodejně Adidas (patro 0), která nabízí celou šíři funkčních sportovních produktů v kombinaci s kolekcemi na volný čas pro celou rodinu.

  • Columbia Sportswear (patro –1), oblíbené americké značky, která vás vybaví nejen na výlety do přírody.

  • FJÄLLRÄVEN (patro +1), populární outdoorové oblečení ze Švédska.

  • SPORTISIMO (patro –2), kde najdete kromě oblečení i veškeré potřebné vybavení.

  • The North Face (patro –1), s širokou škálou stylových kousků, které milují především horolezci, lyžaři, snowboardisté a vášniví turisté.

  • Under Armour (patro 0), který patří k předním vývojářům a prodejcům funkčního oblečení, obuvi a sportovního vybavení, jež oblékají ti nejlepší sportovci světa.

  • Helly Hansen (patro +1), kde spojují nejvyšší nároky na funkčnost a design s ohledem na životní prostředí.

Péče o sportovní oblečení na túry

Funkční oblečení si zaslouží šetrné zacházení, aby si co nejdéle uchovalo své vlastnosti – jako je odvod potu, prodyšnost nebo vodoodpudivost. Pereme ho ideálně na nižší teploty (30–40 °C), bez aviváže, která může ucpat póry materiálu, a používáme speciální prací prostředek určený na funkční nebo outdoorové oblečení. 

Sušičce se vyhýbáme, pokud to štítek výslovně nepovoluje – raději necháme oblečení uschnout volně na vzduchu. Po několika praních je dobré obnovit impregnaci, ať už sprejem nebo praním s impregnací. Při skladování oblečení dbáme na to, aby bylo čisté, suché a uložíme ho ideálně volně složené, ne v kompresních pytlích – aby materiál neztratil tvar a funkčnost. Péče o outdoorové vybavení sice zabere pár minut navíc, ale bohatě se nám vrátí v delší životnosti a spolehlivosti na cestách.

Časté chyby při výběru oblečení na túry

Jednou z nejčastějších chyb při výběru oblečení na túry je podcenění vrstvení – lidé často volí jednu silnou vrstvu místo více tenčích, které by šly lépe přizpůsobit změnám počasí i zátěži.

Dalším častým omylem je sáhnout po bavlně – ta je sice ze startu pohodlná, ale když zvlhne, zůstává mokrá, studí a může způsobit prochladnutí.

Chybou je také vybírat oblečení jen podle vzhledu, bez ohledu na funkčnost, prodyšnost nebo střih, který by měl umožňovat volný pohyb. Zapomíná se i na důležitost správně padnoucího oblečení – příliš volné nebo naopak těsné kousky ztrácejí efektivitu a mohou způsobovat otlaky či omezení pohybu. A v neposlední řadě se podceňuje počasí – na horách se může změnit během chvíle, proto je důležité být připraven i na déšť, vítr nebo náhlé ochlazení.

Shrnutí a doporučení

Správné oblečení na túru je klíčem k pohodlí, bezpečí i výkonu. Základním principem je vrstvení – první vrstva odvádí pot, druhá izoluje teplo a třetí chrání před větrem a deštěm. Nejvhodnější materiál je merino vlna díky své prodyšnosti, schopnosti izolace i odolnosti vůči zápachu. Bavlnu se na túry nevyplácí nosit, protože nasákne vlhkost a studí. 

Oblečení je potřeba přizpůsobit ročnímu období – na jaře a podzim přibalíme i teplé vrstvy a nepromokavou bundu, v létě se zaměříme na odvod potu a ochranu proti slunci, v zimě dbáme na izolaci a nepromokavost. Kromě oblečení hraje velkou roli i dobře padnoucí obuv, vhodně sbalený batoh a důležité doplňky – od čepice po pláštěnku. Při péči o oblečení pereme na nízkou teplotu, bez aviváže a s impregnací, a skladujeme ho suché a volně složené.

Těšíme se, že si přijdete své oblíbené kousky vybrat k nám do Palladia a přejeme všem turistům šťastnou cestu!

#vsechnastories #obuv #sportovnimoda