Organizace šatníku: Jak udělat jarní úklid a vytvořit capsule wardrobe

Znáte to – stojíte před přeplněnou skříní, ze které se na vás valí hromady oblečení, a vy si přesto říkáte: „Já prostě nemám co na sebe!“ Ve skutečnosti to ale často není o tom, že byste měli málo věcí, spíš chybí ty správné kousky, které spolu ladí a ve kterých se cítíte dobře.
Uklizená a zorganizovaná skříň má nespočet výhod – ušetříte čas při vymýšlení outfitů, budete mít lepší přehled o tom, co vlastně ve skříni je, a při pohledu na ni budete mít lepší náladu. A nesmíme zapomenout na to, že dobře sestavený šatník z kousků, které vám opravdu sedí, je skvělým krokem k udržitelnosti. Díky trendu capsule wardrobe zjistíte, že umění parádně se vyfiknout nespočívá v tom mít v šatníku co nejvíc, naopak. Pojďme si říct víc o tom, jak najet na vlnu minimalismu a kvality.
Co je to capsule wardrobe?
Koncept capsule wardrobe vznikl už ve 40. letech 20. století a označuje takzvaný kompaktní šatník složený z kvalitních a nadčasových kousků oblečení, které jsou vzájemně kombinovatelné. To znamená, že s minimem kvalitních kousků vytvoříte širokou škálu kombinací, které vám budou sedět a které vás nepřestanou bavit.
Na výsluní se capsule wardrobe dostal v 70. letech, kdy jej proslavila Susie Faux. Ta tento přístup popsala jako šatník složený ze základních, stále nositelných kousků, které můžete kombinovat se sezónními novinkami. To znamená, že není důvod se ochudit o módní trendy, které vás zrovna baví – klíčovým faktorem je, aby ve vašem šatníku byly co nejvíce kombinovatelné základní kousky, které snadno okořeníte něčím neobvyklým.
Celá myšlenka byla v roce 2014 znovu oživena blogerkou Caroline Joy, která ji přizpůsobila moderním trendům. Než se pro capsule wardrobe nadchnete, nezbavujte se zběsile svého oblečení. Vytvoření capsule wardrobe je totiž dlouhodobý proces, jehož cílem je mít efektivní a univerzální šatník, který stačí na všechny příležitosti. Prvním krokem je vytřídit oblečení, které už doma máte…
Jak začít s jarním úklidem šatníku?
Jaro je obdobím, kdy se všechno probouzí – lidé i příroda čerpají ze sluníčka a nově nabitá energie nás motivuje k novým projektům, nápadům, aktivitám a často také k jarnímu úklidu celého domu. Toto období je proto ideální pro to, dopřát trochu parády i vaší přeplněné skříni. Máme pro vás několik základních triků, jak efektivně šatník vytřídit:
-
Všechno musí ven! Buďte nekompromisní a vyndejte všechno oblečení ze skříně. Vyhraďte si na to dostatek času, abyste neskončili tím, že si přes hromady oblečení nebudete mít ve 3 ráno kam lehnout. V tento moment si mnozí z nás uvědomí, kolik a jaké oblečení vlastně doma máme. A že ho není málo…
-
Čas třídit. Buďte nekompromisní – vytvořte si 4 následující kategorie:
- Nechávám si – oblečení, které víte, že vám sedí, nosíte ho často a cítíte se v něm dobře. Jak se říká, tady zkrátka není o čem.
- Posílám dál – zachovalé kousky, které by mohly udělat radost někomu jinému. Darujte je kamarádce nebo je prodejte.
- Druhá šance – kousky, které sice momentálně nenosíte, ale věříte, že se k nim vrátíte. Pozor – pokud se v této kategorii nějaké oblečení objevuje opakovaně už několik let po sobě, nekompromisně je umístěte do kategorie Posílám dál.
- Na vyhození – oblečení, které nelze opravit a je v nepoužitelném stavu, odneste do vhodného kontejneru na textil.
Jak třídit oblečení efektivně?
K výše uvedenému systému se vám budou hodit i následující rady a tipy. Vyzkoušet můžete například metodu KonMari. Tuto metodu organizace a úklidu vytvořila japonská odbornice na uklízení Marie Kondo a jejím cílem je pomoci nám zbavit se nepotřebných věcí. Jejím základním principem je radost – každou věc, kterou vlastníme, v našem případě tedy oblečení, bychom měli vzít do rukou a položit si otázku: „Přináší mi tato věc radost?“ Na základě odpovědi se pak rozhodneme, co si ponechat. Marie Kondo má také tipy na to, jak oblečení skladovat, a doporučuje složit oblečení tak, aby bylo vertikálně uspořádáno. Tímto způsobem šetříte místo a snadněji přehledně najdete, co hledáte.
Pokud chcete vytřídit šatník se vší parádou, je třeba se vyvarovat několika základním a častým chybám:
- Sentimentální vazba – Oblečení je častou připomínkou určitých vzpomínek, důležitých událostí a životních období. Je důležité si ale uvědomit, že vzpomínky zůstávají i bez oblečení. Proto je zbytečné zabírat místo věcmi, které už nikdy neunosíte. Je lepší dát přednost a prostor těm, které opravdu využíváte.
- Finanční vina – „To stálo majlant, přece to nevyhodím,“ může být jedním z důvodů, proč ve vaší skříni visí příliš mnoho zbytečného oblečení. Tyto kousky raději darujte někomu, komu poslouží.
Jaké otázky si položit při třídění šatníku?
Samotné třídění vám usnadní seznam následujících otázek:
- Měl/a jsem tento kousek na sobě za poslední rok? – V lepším případě zkraťte dobu na sezóny – u letního oblečení na poslední léto, u zimního zase na zimu. Pokud nemáte ani matnou vzpomínku, kdy jste toto oblečení měli naposledy na sobě, je pravděpodobně čas se s ním rozloučit.
- Sedí mi velikost? Jak se v tomto oblečení cítíte – je možné, že v šatníku máte kousky, kterých je vám líto se zbavit, občas je vezmete, ale pak se celý den necítíte ve své kůži. Nezapomeňte, že oblečení by mělo padnout vám a ne vy do oblečení. Pokud se v něčem necítíte skvěle, zbavte se toho.
- Mám něco podobného, čemu vždy dám přednost? Pokud v šatníku máte například společenské šaty, které jsou krásné a je vám líto se jich zbavit, možná, že je nikdy neobléknete. V rozhodující moment totiž vždycky sáhnete po jiných, ve kterých se cítíte líp. Ani tyto kousky nemají ve vašem šatníku místo.
Kam darovat nebo prodat nechtěné oblečení?
Oblečení by nemělo být spotřební zboží. Naštěstí existuje několik možností, jak se ujistit, že kousky, které už nepřináší radost vám, poslouží jinde. Máme pro vás několik nápadů, jak s nechtěným oblečením naložit:
- Charitativní organizace a sbírky – Člověk v tísni, SOS dětské vesničky, Diakonie a další organizace přijímají oblečení pro lidi v nouzi. Oblečení darovat v rámci konkrétní sbírky nebo přímo do jejich poboček.
- Second-hand obchody: Pokud je oblečení v dobrém stavu, můžete ho odnést do některé ze sekáčů ve vašem okolí, kde bude čekat na nového majitele.
- Online prodej – oblečení můžete prodat na přímo i vy sami. K tomu vám skvělé pomůže například aplikace Vinted, Facebook Marketplace, Letgo, Bazos.cz nebo Sbazar.
- Kontejnery na textil jsou jedním ze způsobů, jak oblečení správně recyklovat.
- Swap akce a výměny – na sociálních sítích nebo přímo ve vašem okolí můžete často narazit na takzvané swap akce, kde si lidé oblečení vyměňují navzájem.
Jak si vytvořit capsule wardrobe?
Po třídění přichází praktické a vědomé tvoření capsule wardrobe, tedy funkčního šatníku. Vybavte se dávkou trpělivosti, proces budování takového šatníku je dlouhodobý.
Začněte výběrem barevné palety – určitě se nemusíte držet pouze černé, bílé nebo šedé. Je dobré vědět, jaké barvy vám sluší a lichotí dle pravidel teorie barev, která dělí 12 základních barev na teplé a studené. Zvolte si 3 barvy, které budou základní pro kalhoty, kabáty a boty. K nim pak vyberte 3 neutrální barvy pro trička, topy a svetry. Nakonec si rozmyslete 2 doplňkové barvy pro doplňky, kterými šatník oživíte. Jakmile budete mít barevnou paletu vytvořenou, myslete na to, že všechny barvy by mezi sebou měly ladit a doplňovat se tak, jak tomu bude v budoucnu u konkrétních kousků.
Dalším faktorem, který při nákupech a výběru oblečení kromě barev zvažte, je tvar vašeho těla. Na internetu existují skvělé návody pro to, jak určit jaký máte typ postavy a jak se dle tohoto typu oblékat. I tento krok má velký podíl na tom, že vám oblečení bude sedět, slušet a bude se mezi sebou snadno kombinovat.
Pozor na divoké vzory a střihy. Základem funkčního šatníku by mělo být oblečení, které je nadčasové. Klasické střihy a délky se zkrátka nikdy neomrzí.
Kde v Palladiu doplnit capsule wardrobe udržitelně a kvalitně?
Chcete svůj šatník doplnit o kousky, které vydrží roky, budou se snadno kombinovat a zároveň se při jejich výrobě myslí na kvalitu? V Palladiu najdete hned několik obchodů, kde pořídíte skvělé základní i elegantní prvky pro capsule wardrobe:
-
Falconeri (patro 0) – Italská značka, která se specializuje na luxusní pleteniny z přírodních materiálů, zejména kašmíru. Nadčasový design a důraz na udržitelnost v každém detailu.
-
Patrizia Pepe (patro +1) – Stylová italská móda, která kombinuje sofistikovanost s minimalistickými siluetami. Ideální pro výraznější, ale stále dobře kombinovatelné kousky.
-
Tatuum (patro 0) – Značka, která si zakládá na kvalitních materiálech a střizích, které sluší každodennímu životu. Nabízí jak formální, tak pohodlné modely vhodné do capsule wardrobe.
-
Levi’s (patro –1) – Denimová klasika, která nikdy nezklame. Levi’s dává důraz na dlouhou životnost, recyklaci i šetrnější výrobu – ideální značka pro výběr „těch pravých džín“.
-
GAP (patro +1) – Americká klasika. Basic trička, mikiny, svetry i džíny v trvanlivé kvalitě. Vhodné pro každého, kdo si staví capsule wardrobe na čistých liniích.
Základní kousky pro capsule wardrobe
I šatník ve stylu capsule wardrobe bude odrážet vaši osobnost a bude tak unikátní. Podle tohoto konceptu by v něm však nemělo chybět:
- Volná košile
- Perfektně padnoucí džíny
- Taška nebo kabelka na každodenní nošení
- Trenčkot
- Sportovní tenisky
- Basic kalhoty
- Bílé tričko
- Černé legíny
- Tílko
- Sako
- Univerzální svetr
- Elegantní boty
- Jednoduchá sukně
- Klasický pásek
- Kožená bunda
- Jednoduché šaty
- Výrazná kabelka
Jak kombinovat oblečení pro různé příležitosti?
Největší výhoda capsule wardrobe šatníku spočívá v jednoduchosti kombinování jednotlivých kousků oblečení. Jednoduché a dobře padnoucí oblečení totiž vynosíte každý den do práce i při volnočasových aktivitách. Na formální události už pak stačí sáhnout po elegantních doplňcích nebo výraznější kabelce, abyste outfit oživili.
V praxi tedy kombinujte základní kousky – džíny, bílé košile, kvalitní svetry a neutrální barvy. Pro pestrost změňte vzhled tím, že přidáte výrazné doplňky (šály, šperky) nebo vyměníte obuv.
Jak efektivně oblečení skladovat a pečovat o něj?
Aby vám zorganizovaný šatník vydržel co nejdéle přehledný, není od věci investovat do pár vychytávek, které vám skladování oblečení usnadní. Základem je samozřejmě přehledná a prostorná skříň nebo šatna. Oblečení vždy skladujte čisté a vyprané. Těžší vlněné kousky je lepší složit, lehčí košile a šaty pověste na ramínko. Ty volíme nejlépe dřevěné, aby kov nepoškodil materiál.
Pokud fandíte skládání oblečení, snažte se tvořit komíny maximálně o 5 kusech. Jamile totiž budete chtít sáhnout po spodním kousku, rozboříte tím celý systém a pořádek. Oblečení obecně vždy skladujte ve tmě, takže pokud vaše skříň nejde přecpáním zavřít, i to je skvělý signál, že je čas třídit!
Nezapomeňte ani na správnou péči. U praní a žehlení se vždy řídíme instrukcemi na daném kousku, které respektují citlivost daného materiálu. Pro delší výdrž a ochranu perte oblečení naruby a volte kvalitní prací gel nebo prášek, který bude chránit materiál i barvu oblečení.
Závěr
Jaro je ideálním obdobím na oživení šatníku. Pokud víte, že by i vaše skříň zasloužila pořádný úklid a organizaci, pusťte se do toho s vervou a systematicky. Oblečení ze skříně vyndejte a roztřiďte ho do kategorií, dle kterých si oblečení necháte nebo pošlete dál. Nezapomeňte se při celém procesu oprostit od sentimentu – vzpomínky do skříně nepatří a v šatníku je místo jen pro kousky, které nám opravdu slouží. Po třídění můžete navázat a vybudovat si takzvaný capsule wardrobe neboli funkční šatník, díky kterému už nikdy nebudete mít pocit, že nemáte, co na sebe. Najdete v něm totiž jen kvalitní, skvěle padnoucí a snadno kombinovatelné kousky, ve kterých se vždycky budete cítit dobře. Pokud i váš šatník potřebuje právě o tyto kousky doplnit, budeme se těšit v našich módních obchodech v Palladiu.